İletişim Bilgileri

ali yucelen

Dr. Ali Yücelen
Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Yücelen 1974 yılında Mersin’in Anamur ilçesinde doğdu. Ankara Anadolu Lisesi’nde orta öğretimini tamamlayan Yücelen, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimini bitirdikten sonra çeşitli devlet kurumlarında görev alan Yücelen en son Rekabet Kurumu’nda Araştırma Uzman Yardımcısı olarak çalıştı. Eğitimine ve kariyerine uluslararası vizyon katabilmek için Amerika’da George Washington Üniversitesi’nde finans üzerine yüksek lisans eğitimi yaptı. Hemen akabinde Türkiye’ye geri dönen Yücelen İş Bankası Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yrd. olarak görev yapmaya başladı. Akademik kariyerini devam ettiren Yücelen Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Doktora programını başarı ile tamamlayarak Doktor unvanı aldı. Uluslararası platformlarda yayınlanan makaleler ve çalışmalarıyla birlikte katıldığı eğitim ve sertifika programlarıyla, akademik çalışmalarını ve eğitimini sürdüren Dr. Ali Yücelen son olarak, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nde profesyonel eğitime katıldı.

Ali Yücelen, mesleki kariyerinde ise kurumsal deneyimini ve bilgi birikimini girişimcilik ruhu ile birleştirerek 2003 yılında ticaret hayatına atıldı. Halen genç ve dinamik, girişimci vizyonu ile akaryakıt, dağıtım, lojistik, enerji, yazılım, bilişim, ithalat ve ihracat sektörlerinde faaliyet gösteren Yücelen Şirketler Grubu’nun İcra Kurulu Başkanlığı’nı, bununla birlikte, Yücelen ailesinin Anamur merkezli kurduğu, Yücelen Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın da Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Uluslararası eğitimi, iş deneyimi ve girişimcilik ruhunu 2006 yılında, 1986’da kurulan Türkiye’nin ilk ulusal ve tek uluslararası genç işadamları derneği olan TÜGİAD çatısı altında birleştiren Yücelen, 2010 – 2012 yılları arasında TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜGİAD Ankara ve TÜGİAD Çukurova Şubeleri Koordinatörlüğü akabinde 2012’den itibaren 14., 15., 16. dönem TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı ve sonrasında Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Bu dönem içerisinde;

G20 YEA-G20 Genç Girişimciler İttifakı Dönem Başkanlığı, JEUNE Europe-Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı, YES-Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul üyeliği, gibi görevleri de yürütmüş olup ulusal ve uluslararası birçok sempozyum, panel, kongre ve çalışmalarda yer alarak, çeşitli ülke ve kuruluşların girişimcilik programlarının danışmanlığını da yürütmüştür.

Dr. Ali Yücelen, Yücelen Grup bünyesindeki diğer şirketlerle birlikte, Türkiye’nin ilk özel sektör sermayeli Teknoloji Geliştirme Merkezi, Ankara TEKMER’in kurucu Yönetim Kurulu Başkanı’dır, bu görevini halen sürdürmektedir. İngilizce ve Almanca bilen Yücelen, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde yarı zamanlı olarak lisans ve lisansüstü programlarında ‘Girişimcilik ve İnovasyon’, ‘İnovasyon ve Teknoloji’ dersleri vermektedir.